niedziela, 22 kwietnia 2012

Czeski Wrocław

Wcześniej czytałem na temat Czeski Wrocław na innym blogu, tym razem chcę się podzielić moimi informacjami. czeski wrocław

Dla zainteresowanych tematem rozwoju języka polskiego, polecam zainteresować się publikacjami z zakresu gramatyki historycznej. Posiadając podstawową wiedzę z tego zakresu, łatwiej będzie nam ogarnąć specyfikę języka naszych sąsiadów - mam tu na myśli czeski oraz słowacki. Warto wspomnieć o tym, że oba języki łączy z polskim pochodzenie z tej samej grupy języków słowiańskich. Podobieństwa są więc oczywistością. Odniosę się jeszcze do innej rzeczy.

Interesującym tematem językoznawczym - zarówno dla polonistów, jak i dla badaczy zajmujących się językami słowiańskimi, jest związek historyczny polskiego z czeskim. Co może się wydać interesujące dla laika, że we wczesnym średniowieczu języki te były niemal identyczne. Ale rozwój kulturowy Czech w owej epoce, był znacznie szybszy, niż u nas. Wczesne kontakty z chrześcijaństwem zachodnim otwarły naszym sąsiadem nowe możliwości. Zresztą, wystarczy przejść się po Pradzie, w której znajdziemy sporo średniowiecznych zabytków. Równie interesującym i podobnym tematem jest też to co opiszę następnie.

Jednak kontakty historyczne to jedno, a wynikające z tego podobieństwo strukturalne języka to drugie. Pozwolę sobie na drobną dygresję. Nasi rodacy dość powszechnie sądzą, że brzmienie czeskiego jest zabawne. Zresztą, funkcjonuje jako klisza powiedzenie - "czeski film" - bardzo często spotykamy się z tym określeniem w kontekście czegoś dla nas całkowicie niezrozumiałego, bądź nielogicznego. Ale dlaczego język naszych południowych sąsiadów nas tak bawi? Polski rozwinął się w oparciu o różne metamorfozy, charakterystyczne tylko dla polszczyzny - chodzi mi chociażby o, np. przegłos polski, czy też polskie zmiękczenia. Teraz o czymś innym.

I w sumie to tyle jeśli chodzi o Czeski Wrocław, podam jeszcze źródła i odnośniki.Jeśli mowa o czeski wrocław to wspomnę też o innych źródłach. Znazlazłem także czeski wrocław czeski wrocław - też dobry czeski wrocław też jest ciekawie opisany temat

wtorek, 10 kwietnia 2012

O pierwszej pomocy - ogólnie

Miło jest czasem napisać o czymś rozrywkowym ale tym razem znów chcę skupić się na innym temacie. kursy pierwszej pomocy

Kursy pierwszej pomocy są obecnie obowiązkowe dla każdego, kto zamierza zdobyć prawo jazdy :). Dość często ten temat jest lekceważony - są to tylko krótkie prezentacje, lub chociażby film. Mało tego, zasady resuscytacji nie są niezmienne, a prezentowane na takich wykładach materiały są często nieaktualne. Cóż, pozostaje liczyć na to, że taki kierowca będzie bał się udzielić pomocy. Brutalne, ale takie są fakty - czasem lepszą pomocą jest zaniechanie. Teraz o czymś innym.

Jeżeli jesteśmy w temacie pierwszej pomocy, warto dodać, że odpowiedni kurs to ważna sprawa. Z tego powodu warto zainwestować w sprawdzony ośrodek szkoleniowy, w którym zostaniemy solidnie przeszkoleni. Pamiętajmy - co jakiś czas pewne zasady ulegają zmianie. Istotne jest, żeby wykłady były prowadzone z udziałem ratowników czynnie wykonujących swoją pracę. Dzięki temu będziemy pewni, że jeśli zaliczymy takie szkolenie, to rzeczywiście będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę. Podobnie wygląda kwestia sprawy, którą zaraz poruszę.

Co jest tak naprawdę najistotniejsze przy próbach udzielenia pierwszej pomocy? Powołam się tutaj na znane rzymskie powiedzenie - Primum Non Nocere ("Po pierwsze nie szkodzić". To ważne, ponieważ mamy komuś pomóc, a nie zrobić mu jeszcze większą krzywdę. Niestety, przypadkowo można wywołać kolejne obrażenia. Tak to wygląda, jeżeli ofiara wypadku może mieć uraz kręgosłupa, a co za tym idzie, uraz rdzenia kręgowego. Zastosowanie pozycji bezpiecznej może być w tym przypadku nawet śmiertelne w konsekwencji! Z tego powodu, jeśli podejrzewamy uraz kręgosłupa - ofiary nie ruszamy! Natomiast z innej strony na to patrząc.

Więcej napiszę następnym razem, na dziś mam już dość tego tematu.Na ten temat napisali także na kursy pierwszej pomocy kursy pierwszej pomocy - to całkiem niezłe Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj kursy pierwszej pomocy - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania. kursy pierwszej pomocy - to całkiem niezłe

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

O tym, jak założyć ogród

Tym razem temat nieco inny niż poprzednio. Aczkolwiek wszystko kręci się wokół jednego. Zakładanie Ogrodów Warszawa

Aranżowanie przestrzeni jest niezwykle fascynującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jak nie tym właśnie? Większość z nas chce, aby nasz ogród był nie tylko piękny, ale także praktyczny w użytkowaniu - zasadniczo nikt z nas nie dysponuje wystarczającym czasem na to, aby traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeśli mamy jakiś pomysł. Jednak realizacją może się zająć architekt krajobrazu. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.

Wyróżniamy wiele stylów projektowania ogrodów. Trudno powiedzieć, jaki jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeśli jest nowoczesny, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Jednak dość dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota idealnie wpiszą się w neutralną, nowoczesną bryłę domu. Odniosę się jeszcze do innej sprawy.

Projektowanie ogrodów to zdecydowanie coraz popularniejsza usługa w branży ogrodnictwa. Sytuacja wygląda zresztą podobnie w odniesieniu do aranżacji wnętrz - jest to stały trend, który zdobywa coraz więcej zwolenników - po prostu potrzebujemy specjalistów! Dotyczy to również ogrodów - chcemy, by prezentowały się wyjątkowo, oraz by uzupełniały nasz wyjątkowy dom. Natomiast z innej strony na to patrząc.

Mam nadzieję, że mój artykuł był fajny. Zamierzam jeszcze kiedyś powrócić do tego tematu.